جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان لرستان

city
   
 
  • برآورد اولیه خسارت سیل به صنعت لرستان 2 هزار میلیارد ریال است

   معاون وزارت صمت:

   برآورد اولیه خسارت سیل به صنعت لرستان 2 هزار میلیارد ریال است

   برآورد اولیه خسارت سیل به صنعت لرستان 2 هزار میلیارد ریال است

   معاون پژوهش وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: براورد اولیه خسارت های سیل به صنعت و صنوف لرستان 2 هزار میلیارد ریال است که بدون شک با انجام بررسی های دقیق، این رقم افزایش خواهد یافت.

   به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت،معدن وتجارت استان لرستان برات قبادیان روز دوشنبه به عنوان نماینده وزیر صمت به لرستان سفر کرد، اظهار داشت: برآورد دقیق تا ماه های آینده به طول می انجامد که گزارش نهایی آن به همراه پیشنهادهای تامین کمک و جبران خسارات به دولت ارائه خواهد شد.
   وی با بیان یانکه بیشترین خسارت سیل در بخش صنوف بوده بیان کرد: 60 تا 70 درصد خسارت در این حوزه بوده چرا که برخی اماکن تجاری لرستان در طبقات پایین بوده و تعدادی مجتمع های تجاری نیز در زیرزمین ها احداث شده که دچار خسارت جدی شده اند.
   وی ادامه داد: راهکارهای جدی در بخش بیمه،ارائه تسهیلات بانکی و مالیات در حال بررسی و تدوین است.
   معاون وزیر صمت اضافه کرد: یکی از این راهکارها کمک گرفتن از صندوق توسعه ملی است که حتی تلاش می شود از رهبر معظم انقلاب برای برداشت از صندوق در این بخش، اجازه بگیریم.
   قبادیان با تاکید بر پرداخت کمک های بلاعوض در بخش صنعت و صنوف ادامه داد: اگر ساخت و ساز و مکان یابی صنایع علمی و مهندسی بود حجم خسارات کنونی کمتر می شد.
   وی یادآور شد: به همین منظور عزم جدی برای استفاده از ظرفیت بخش علمی کشور ایجاد شده و طرحی به نام توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار برای طراحی و بازسازی فنی زیرساختهای صنعتی در دست اجرا است.
   بیش از 60 هزار واحد صنفی و یکهزار و 500 واحد صنعتی فعال، نیمه فعال و تعطیل در لرستان وجود دارد.
   بر اثر سیل روز دوشنبه 12 فروردین در لرستان رودخانه های این استان در شهرستان های مختلف طغیان و سد مروک درود نیز سرریز کرد ستاد مدیریت بحران استان قبل از وقوع سیل اطلاع رسانی وسیعی را انجام داد و به صدها هزار نفر از اهالی هشدار داده شد منزل خود را ترک کنند.
   اکنون برق، آب و گاز بسیاری از مناطق شهری و روستایی قطع شده، پل های بسیاری در مسیرهای اصلی و فرعی فروریخته و بسیاری از روستاهای سیل زده از جمله در شهرستان پلدختر، دلفان، الیگودرز و دوره چکنی راه دسترسی ندارند.
   مردم شهرهای پلدختر و معمولان و روستاهای اطراف حاشیه کشکان از 12 فروردین 24 ساعت و به مدت یک شبانه روز را بدون دریافت خدمات امدادی و هرگونه امکاناتی در پشت بام منازل یا کوه های اطراف گذراندند.
   تمامی راه های ارتباط زمینی به منطقه قطع شده بود و شرایط جوی اجازه پرواز هوایی را نمی داد، اما از نخستین ساعات 13 فروردین با بهبود شرایط جوی و ایجاد یک راه دسترسی در مسیر آزادراه خرم آباد - پل زال کار امدادرسانی به مردم آغاز شده است.
   برآورد اولیه از خسارت سیل اخیر در لرستان 15 هزار میلیارد ریال است و تا کنون 15 نفر در این سیل جان خود را از دست داده اند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 1,826,037
تعداد بازدید امروز : 399
آخرین به روزرسانی : 21:45  1398/02/02