X
سه شنبه, ۲۴ دی ۱۳۹۲ ۰۰:۰۴ ۶۸۳
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   شهرستانها   بین الملل   وزارتخانه  
 معدن   تجارت   آموزش و پژوهش   استان  
 صنعت   شهرکهای صنعتی   مصاحبه   صنعت معدن و تجارت در رسانه ها  
 طبقه بندی نشده  
چچ
گنجینه سنگ لرستان، زیر خروارها خاک بی اعتنایی

گنجینه سنگ لرستان، زیر خروارها خاک بی اعتنایی

وجود ظرفیت های متعدد در هر منطقه ، فرصت مناسبی برای پیشرفت و توسعه محسوب می شود و ایجاد زیرساخت ها به منظور بهره برداری از فرصت های موجود همواره مورد توجه جدی بوده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت معدن وتجارت به نقل از ایرنا ، لرستان از استان هایی محسوب می شود که در زمینه بسیاری از نعمت های طبیعی و استعدادهای خدادای غنی بوده و از دیرباز تاکنون مردمان این سرزمین به دلیل ضعف در زیرساخت از مزایای مواهب خدادای بی بهره بوده اند.

وجود معادن فراوان در لرستان ظرفیتی ناب برای توسعه همه جانبه این استان محروم اما پر نعمت به شمار می رود به نحوی که در صورت توجه جدی به این بخش ظرفیت های بالقوه سرمایه گذاری در عرصه فرآوری انواع سنگ های تزئینی، ساختمانی و مواد کانی غیر فلزی به فرصت های درخشان توسعه و اشتغال تبدیل خواهد شد.

وجود 110 معدن فعال در لرستان با 17 نوع ماده معدنی شناسایی شده بیانگر استعداد عظیم سرزمین لرستان در خصوص توانمندی های معدنی بوده که متاسفانه به رغم آمار بالای بیکاری استان، این ظرفیت ها در راستای حل معضل بیکاری استان مغفول مانده است.

به جرات می توان گفت از نخستین کلیدهایی که دولت تدبیر و امید می تواند برای بازگشایی قفل بیکاری در لرستان بکار گیرد ، ظرفیت های گسترده معدنی به ویژه معادن سنگ به عنوان کلیدی موثر از نوع سنگی برای گره گشایی از این مشکل است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز از اجرای طرح فرآوری ضایعات سنگ در استان خبر داد و گفت: با اجرای این طرح برای نخستین بار از محل ضایعات سنگ، محصولات بیشتری از سنگ تولید خواهد شد.

حجت الله بیرانوند افزود: با توجه به وجود معادن سنگ فراوان در استان و تولید ضایعات بسیار در این حوزه تلاش می شود سالانه 105 تن سنگ از پودر سنگ، رزین و رنگ دانه و دیگر ضایعات سنگ استان در یک واحد تولیدی استان تولید شود.

وی با اشاره به اینکه در مجموع با اجرای این طرح چهار خط تولیدی راه اندازی می شود، اظهار داشت: در مجموع برای اجرای این طرح 199 میلیارد ریال تسهیلات ثابت و سرمایه در گردش و هفت میلیون و 100 هزار یورو تسهیلات ارزی در نظر گرفته شده که 20 درصد آن توسط سرمایه گذار و 80 درصد دیگر توسط بانک تامین می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بلوک سنگی از محل ضایعات سنگ و پودر سنگ در کشور وجود ندارد، با راه اندازی این واحد بخش عمده ای از مشکلات این حوزه رفع می شود.

بیرانوند با اشاره به اینکه 11هزار و672 مترمربع زمین برای راه اندازی این واحد تولیدی در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: با بهره برداری از این واحد 70 نفر از جوانان جویای کار استان نیز مشغول به کار خواهند شد.

البته با توجه به فعالیت سنتی واحدهای فرآوری سنگ لرستان همچون سایر استان ها، عدم بازاریابی مناسب و به نوعی خام فروشی محصول سنگ معضل جدی و اساسی فعالیت دراین حوزه برای ارزش افزوده محصول است.


بر اساس آمارهای موجود، 560 میلیون تن ذخیره معدنی در لرستان شناسایی شده که شرایط برداشت از این معادن تا بیش از صد سال آینده در سطح استان را فراهم کرده است.

معاون امور معدنی و اکتشافات سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در این خصوص گفت: میزان ذخیره شناسایی شده استان لرستان براساس کار مطالعاتی بخش خصوصی برآرود شده است.

سعید مهدوی افزود: این در حالی است که تاکنون هیچگونه کار علمی و مطالعاتی رسمی و دولتی در راستای شناسایی ذخیره های معدنی استان لرستان انجام نشده و به طور قطع انجام این کار نشان دهنده ظرفیت دقیق معادن و میزان ذخایر معدنی استان خواهد شد، چراکه به نظر می رسد حجم ذخیره های معدنی استان بیش از مقدار شناسایی شده کنونی است.

به گفته وی، اکنون بیش از سه هزار و 700 نفر به صورت مسستقیم و غیرمستقیم در معادن سنگ لرستان و حوزه های مرتبط با آن مشغول بکار هستند که در صورت استفاده از تجهیرات نوین فرآوری سنگ، این میزان افزایش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: از مجموع 110 معدن فعال لرستان، 51 معدن در حوزه سنگ های تزیینی است و در سال یک میلیون و 500 هزار تن سنگ از این معادن استخراج می شود.

وی معادن سنگ های تزیینی و نمای استان لرستان را به سه گروه عمده چینی، مرمریت گوهره و گرانیت تقسیم کرد و افزود: تقریبا 65 میلیون تن ذخیره قطعی انواع کانی غیرفلزی در معادن سنگ لرستان شناسایی شده و انتظار می رود با همین میزان استخراج سالیانه تا بیش از 40 سال آینده برداشت از این معادن ادامه داشته باشد.

وی با تاکید بر شناسایی ذخایر جدید در استان گفت: سرمایه در گردش، مستهلک و قدمت ماشین آلات و عدم وجود بازار مناسب برای برخی سنگ ها به ویژه سنگ چینی از مشکلات مهم صنعت سنگ لرستان است.

مهدوی اضافه کرد: به تازگی نیز سنگ های مصنوعی و وجود معادن تراورتن در استان های همجوار  جایگزین سنگ چینی شده که این امر موجب غیرفعال شدن بسیاری از معادن سنگ چینی در الیگودرز شده است.


معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور نیز اواخر آبان ماه امسال در سفر به لرستان گفت: از مجموع شش هزار واحد فرآوری سنگ فعال در کشور، 300 واحد آن به تکنولوژی و فناوری های جدید مجهز و مابقی معادل 80 درصد به صورت سنتی و نیمه صنعتی کار می کنند.

غلامرضا سلیمانی افزود: امسال به منظور نوسازی این صنعت، 500 میلیارد ریال اعتبار از محل ردیف بودجه پیش بینی شده تا در قالب تسهیلات یارانه ای، سه برابر این مبلغ از سوی بانک ها به متقاضیان پرداخت شود.

رییس کانون سنگ ایران نیز در این خصوص گفت: 28 درصد اشتغال صنعتی لرستان، مربوط به صنعت سنگ است که رقم قابل توجهی است.

خداداد غیاثوند افزود: در این راستا هشت هزار و 500 تا 9 هزار نفر در این بخش مشغول فعالیت هستند و چنانچه مشکلات بازاریابی و فروش سنگ لرستان برطرف شود این میزان تا دو برابر افزایش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: هم اکنون بیش از 500 واحد سنگبری با ظرفیت تولید سالانه بیش از 15 میلیون مترمربع در لرستان فعال هستند که بااحتساب افراد فعال در معادن و افراد فعال در حوزه های حمل و نقل، خدمات و بازرگانی ، تعداد فعالان این بخش در لرستان به 12 هزار نفر می رسد.

وی خام فروشی را از مهمترین مشکلات صنعت سنگ ایران و لرستان برشمرد و گفت: به طور متوسط 60 تا 65 درصد سنگ ایران و لرستان خام فروشی می شود.

وی اضافه کرد: نبود شرکت های تخصصی یا پایانه های صادراتی سنگ موجب کاهش چشمگیر ارزش افزوده سنگ شده و این درحالی است که ایجاد این پایانه ها در دولت نهم و دهم به منظور انجام بازاریابی، بازارسازی و صادرات به تصویب رسیده، هرچندکه هنوز در حد یک مصوبه کاغذی است.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص جلوگیری از خام فروشی محصولات تولید داخل در حوزه های مختلف، گفت: متاسفانه پدیده خام فروشی ضربه سنگینی به پیکره صنعت سنگ وارد کرده است.

وی ادامه داد: خام فروشی سنگ در لرستان موجب انتقال ارزش افزوده این صنعت به دیگر استان ها و حتی خارج از کشور شده و چنانچه فرآوری و جلوگیری از خام فروشی سنگ به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد، منجر به افزایش پنج تا شش برابری ارزش افزوده و اشتغال خواهد شد.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 4.0955080986023
Query time: 3.3578357696533