X
پنجشنبه, ۲۰ شهریور ۱۳۹۳ ۰۱:۵۶ ۱۰۹۵
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   شهرستانها   بین الملل   وزارتخانه  
 معدن   تجارت   آموزش و پژوهش   استان  
 صنعت   شهرکهای صنعتی   مصاحبه   صنعت معدن و تجارت در رسانه ها  
 طبقه بندی نشده  
چچ
نشست خبری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان  با اصحاب رسانه

نشست خبری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان با اصحاب رسانه

رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان لرستان: برای رفع مشکلات صنعت لرستان یک تیم به عنوان تیم پایش واحدهای صنعتی متشکل از اداره صنعت ومعدن، اتاق بازرگانی، خانه صنعت و معدن و کلیه واحدهای مربوط به بخش صنعت در لرستان راه اندازی کرده ایم که به بررسی مشکلات واحدهای صنعتی می پردازیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت،معدن وتجارت استان لرستان قدرت اله ولدی رئیس سازمان صنعت،معدن وتجارت استان لرستان در نشست خبری که در سازمان انجام گرفت گفت:

برای رفع مشکلات صنعت لرستان یک تیم به عنوان تیم پایش واحدهای صنعتی متشکل از اداره صنعت ومعدن، اتاق بازرگانی، خانه صنعت و معدن و کلیه واحدهای مربوط به بخش صنعت در لرستان راه اندازی کرده ایم که به بررسی مشکلات واحدهای صنعتی می پردازیم.

 

صنعت لرستان جان می گیرد

سازمان صنعت، معدن وتجارت علاوه بر اینکه باید تولید را روانه بازار مصرف نماید نظارت بر بازار  و حمایت از تولید را هم به عهده دارد، تاحقوق مصرف کننده را لحاظ کند و اجحافی در این زمینه  صورت نگیرد.

دولت مردان با تدبیر دولت تدبیر و امید وبه طور ویژه وزیر صنعت،معدن و تجارت و هیئت دولت تمام تلاش خودراصرف رفع و رجوع گرفتاری هایی که  از قبل درکشور بوده وازدولت گذشته  به این دولت رسیده مثل بحث تورم و مسائل تحریم که تاثیر گذاریش خیلی بیشتر ازان بوده که مابتوانیم در استانها رفع کنیم کرده اندو گزارشاتی که روزانه شما  اصحاب رسانه  به مردم ارائه میکنیدهم معید این مطلب است که وضعیت رو به بهبودی دارد میرود.

 

روی واحد های صنعتی  که تسهیلات دریافت می کنند تاآخر نظارت می کنیم

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان در نشست خبری با اصحاب رسانه استان ضمن عنوان این مطلب گفت: خوشبختانه لرستان یکی از نخستین استان هایی بوده است که دولت تدبیروامید به عنوان مقصد سفر خود آن را انتخاب کرده است که همین امر نیز نتایج خوبی را در لرستان به همراه داشته است.

قدرت ا....ولدی: با مردم باید شفاف باشیم وعملکردمان هم اگر واقعا امکان پذیر نیست کاری را انجام دهیم که رئیس جمهورومدیران ارشد استان  لرستان و به طور ویژه وزیر صنعت معدن و تجارت تاکید دارند، از کلنگ زنی های بی مورد که امکان پذیر نباشد یا بحث مسائل مالی ان تعیین تکلیف نشده نباشد خود داری کنیم و هدفشان هم این است بتوانند با مردم صادق باشند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان تصریح کرد:هدف سند اشتغال و سند آمایش استان  به بخش صنعت ومعدن مربوط می شود چون اگر درگذشته اقدامات مثبت و اساسی در این زمینه انجام می گرفت یقینا وضعیت استان چنین نبود.

برای جلوگیری ازصدورجوازهای غیراصولی و غیرکارشناسی در استان برنامه داریم

ولدی عنوان داشت: در راستای بهره برداری از طرح های صنعتی تا کنون چندین برنامه را تدوین کرده ایم که از جمله این برنامه ها می توان به شناسایی واحدهای صنعتی مشکل دار، شناسایی طرح های صنعتی مشکل دار، صدور جوازهای تأسیس واحدهای صنعتی برای واحدهای دارای صلاحیت و بررسی شرایط بازپرداخت تسهیلات توسط شخص وام گیرنده  اشاره کرد.

وی ادامه داد : وظیفه اصلی ما این است که جواز صادر کنیم و هر کس از درب ورودی سازمان به ما مراجعه کرد این کار اداری وی را انجام دهیم و طبق دستورالعملی که ما داریم وظیفه مان این است که حداکثرظرف مدت 5 روز جواز تاسیس را صادر کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان اظهارداشت : بنای ما این بود که این جواز تاسیس ها را هدفمند صادر کنیم کار ی که کردیم ، شناسایی واحدهای مشکل دار بود  که در خصوص رفع این مشکلات اورژانسی عمل کردیم و به این نتیجه رسیدیم خیلی از این جواز تاسیس ها بی مطالعه صادر شده اند.

 ولدی خاطرنشان ساخت : متأسفانه درگذشته بسیاری از جوازها بدون برنامه و کار کارشناسی در اختیا افراد قرار داده می شد که ما برنامه هایی برای جلوگیری از این روندداریم ، نمی خواهیم بگوییم صد درصد کارمان درست است ولی صد درصد تفکرمان درست است که بفهمیم کسی که ورود پیدا می کند اهلیت مالی و علمی و عملیاتی و کاری داردیاخیر؟ که در این راستا بررسی اهلیت علمی و مالی را در اولویت کاری خود قرار می دهیم.

وی تصریح کرد : ما وظیفه سازمانی داریم که نظارت کنیم از صفر شروع کار تا زمان بهره برداری ،به این می گویند یک طرح که ما باید به مرحله نهایی برسانیم. بعد از اینکه پروانه بهره برداری به واحد دادیم به آن می گویند واحد صنعتی چون گاهی این اختلاف پیش می آید که دو کلمه واحد وطرح معنی و مفهومشان چیست.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان بیان داشت: اگر ما بر اساس آن سیاستی که  اشاره کردم کارمان را درست انجام دهیم طبیعتا آن سرمایه گذار در زمانی که طرحش به بهره برداری می رسد نباید مشکل فروش یا سرمایه در گردش یا این چنین مشکلاتی داشته باشدپس بهره برداری درزمان تعیین شده مهم است

ولدی باشاره به این نکته که ما پنجاه طرح را  درصنعت لرستان شناسایی کردیم عنوان داشت: تا کنون بیش از 50 طرح صنعتی بزرگ در مجموعه های صنعتی لرستان مشخص شده است که اعتبار این طرح ها از مبلغی به میزان حداقل یک میلیارد تومان آغاز شده و به طرح هایی مانند پتروشیمی ،پالایشگاه و کارخانه سیمان ختم می شود که بین کارشناسان ماهرماتقسیم شده اندتامدام رصدشده وگزارش کارانها داده شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان لرستان خاطرنشان کرد: درسفر هیئت دولت به لرستان 20 مورد ازواحدهای صنعتی مشکل دار لرستان را به هیئت دولت معرفی کردیم و پیگیری های لازم را درمورد این واحدها انجام دادیم که خوشبختانه بلافاصله پس ازاتمام سفر به دستگاهها و بانک ها ورود پیدا کردیم و با حضور مقامات عالی نسبت به رفع مشکل واحدها اقدام کردیم.

ولدی ادامه داد : ازتمام واحدهای صنعتی و معدنی لرستان بازدید میدانی به عمل آمده است و اطلاعات وآمار این واحدها به طور کامل جمع آوری شده است و به دنبال رفع مشکل این واحدها در سطح استان هستیم.

وی گفت :برای رفع مشکلات صنعت لرستان یک تیم به عنوان تیم پایش واحدهای صنعتی متشکل از اداره صنعت و معدن، اتاق بازرگانی، خانه صنعت و معدن و کلیه واحدهای مربوط به بخش صنعت در لرستان راه اندازی کرده ایم که به بررسی مشکلات واحدهای صنعتی می پردازیم.

پرداخت بیش ازیکهزارمیلیاردتومان سرمایه درگردش به طرحهای صنعتی لرستان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان افزود: برای رفع مشکلات واحد های صنعتی و معدنی همه تلاش استاندار لرستان و تیم اقتصادی اش این است که بتواند گرفتاریها را از مجموعه استان حل کند و واحد های صنعتی و معدنی که یا تعطیل شدند یا در شرف تعطیل شدن هستند را مجددا احیا کند  که دراین خصوص چند کار اساسی صورت گرفت یکی اینکه در سفر اخیر هیئت دولت به استان لرستان پرداخت 1500 میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای صنعتی لرستان مورد تصویب قرار گرفت که  از این میزان هزار و 300 میلیارد تومان به 535 واحد صنعتی که نیازمند سرمایه در گردش هستند پرداخت می شود.

ولدی همچنین از پرداخت مابقی این تسهیلات به واحدهای صنعتی نیمه تمام استان خبر داد و تصریح کرد: درمجموع به115 طرح نیمه تمام صنعتی لرستان که نیاز به تسهیلات برای تکمیل دارند، تسهیلات پرداخت می شود.

وی خاطرنشان ساخت : این واحدها با اختصاص این تسهیلات باید تا سال 94 به بهره برداری برسند.

رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان لرستان با اشاره به سهم واحدهای صنعتی شهرستانهای مختلف لرستان برای دریافت تسهیلات سرمایه درگردش که در سفر هیئت دولت به تصویب رسیدافزود: این تسهیلات به 26 واحد صنعتی شهرستان ازنا، 6 واحد صنعتی الشتر، 81 واحد شهرستان الیگودرزو 6 واحد شهرستان پلدختر،132 واحد صنعتی خرم آباد و دوره چگنی، 133 واحد صنعتی شهرستان بروجرد ،125 واحد صنعتی دورود،9 واحد صنعتی دلفان و 17 واحد صنعتی کوهدشت وجمعا به535 واحد صنعتی پرداخت می شود.

بهره مندی115طرح نیمه تمام صنعتی ازتسهیلات سفردولت

ولدی همچنین به  115 طرح صنعتی نیمه تمام وسهم هر شهرستان از تسهیلات سفر هیئت دولت اشاره کرد و گفت: در این زمینه 8 طرح صنعتی شهرستان ازنا، 4 طرح صنعتی شهرستان سلسله، 12 طرح صنعتی شهرستان الیگودرز، 4 طرح صنعتی شهرستان پلدختر، 48 طرح صنعتی شهرستان خرم آباد و دوره چگنی، 15 طرح صنعتی شهرستان بروجرد، 9 طرح صنعتی شهرستان دورود، 5 طرح صنعتی شهرستان دلفان و 10 طرح صنعتی نیمه تمام شهرستان کوهدشت ازتسهیلات تصویب شده سفر هیئت دولت به استان برخوردار خواهند شد.

وی تصریح کرد : از اعتبارات مصوب کارگروه وزارتخانه تعاون، کار ورفاه اجتماعی از 176 میلیارد تومان اعتبار این کارگروه 41 واحد صنعتی را برای سرمایه ثابت و سرمایه در گردش با اعتباری بالغ بر 170 میلیارد تومان زیر نظر سازمان‌ صنعت، معدن و تجارت استان لرستان به بانک‌های عامل معرفی شده است که از این 170 میلیارد تومان 126 میلیارد تومان ثابت است و 44 میلیارد تومان سرمایه در گردش.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان بیان داشت : از اعتبارات اختصاص یافته به بخش صنعت و معدن 120 میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی تأمین می شود که اعتبار مصوب برای فاز 4 کارخانه سیمان دورود جدای از این اعتبارات است.

 ولدی درخصوص اعتبارات اختصاص یافته به استان یادآور شد : ازسرمایه در گردشی که تزریق کردیم  بیش ازهزار نفراشتغال ایجاد می کند و اشتغال 1500 نفر را هم تثبیت می کند.

وی درادامه به تسهیلات اختصاص داده شده به واحد های صنعتی  اشاره نمودوافزود : ما به عنوان دستگاه اجرایی که متولی صنعت ومعدن هستیم داریم این کارها را انجام می دهیم ،تسهیلات مربوط به بانک است اما از آنجا که  ما باید حامی صنعت باشیم، کارشناسانی گذاشته ایم واعلام کرده ایم تسهیلاتی که به هر واحد صنعتی  اختصاص می دهیم چون بنابر این است که تا آخر نظارت  داشته باشیم هر 15 روز یک بار باید واحد صنعتی که از تسهیلات استفاده می کند گزارش عملکرد  به ما بدهد ، اگر برای سرمایه در گردش است باید فاکتور ، کالا و همه موارد را رصد کنیم که این پول در محل اجرای

 طرح یا پروژه هزینه شود این کار را به طور ویژه ورود پیدا کردیم و داریم انجام می دهیم .

ولدی خاطر نشان ساخت : نمی خواهیم بگوییم صد درصد ولی یقین دارم بالای 90 درصد نتیجه  کارمان  مثبت خواهد بود وکسانی که تسهیلات بانکی را برای بعضی کارهایی غیر ازهدف صنعتی در نظردارندطبیعتا ورود پیدا نخواهند کرد. این هدف اصلی ماست ، که دراین مورد هم اشتغال ایجاد کنیم و هم  آن واحد صنعتی  به بهره برداری می رسد و عایدش نصیب استانمان  می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان اظهارداشت : بیش از یک هزار و 440 واحد صنعتی در استان لرستان وجود دارد که قطعا بالای 60 درصد از این واحدها محصولات با کیفیت و قابل رقابت تولید می کنند که ما، درصدد استفاده از تولید داخلی هستیم زیرا در این صورت هم اعتبارات درون استان می ماند و هم صنعت استان رشد پیدا می کند.

وی با اشاره به اینکه 85 درصد بودجه دولت ملی است و در وزارت خانه ها توزیع می شود و15 درصد در استانها گفت:. ما اگر وقت بگذاریم و پیگیری کنیم وازاین  85 درصد بودجه ملی هر چه بتوانیم برای استان بیاوریم برگ برنده ماست.

ولدی بیان داشت : ما بودجه را بررسی کردیم و دیدیم 50 میلیارد تومان از بودجه کشوری که در مجموعه وزارت خانه ما به عنوان بودجه شناور وجود دارد و ما از آن بی خبریم  طی سالهای 90 ، 91 و 92 این سه سال به استناد آمار ما نتوانستیم در استانمان یک ریالی  ازاین بودجه دریافت کنیم.  تنها ممکن است شرکت شهرک های صنعتی استان از طریق تهران بر اساس آن رسالت کاریش پولی جذب کرده باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان یاد آورشد : ورود به قضایای بودجه ایی هم نتیجه اش یکی این است ، اگر ما سه سال گذشته می توانستیم از این صد درصد اعتبارات حداقل 10 درصد می گرفتیم امروز به جای اینکه دنبال 50 میلیارد باشیم باید دنبال 150 میلیارد می بودیم ولی متاسفانه این کار در سازمان ما عملیاتی نشده است.

وی درادامه افزود باتوجه به سفرهیات دولت به لرستان،ریاست محترم جمهور جهت ایجاد کارخانه تایر سازی لرستان ،کارخانه مدرن فرآوری سنگ و سه شهرک صنایع پایین دست پتروشیمی موافقت کردند. الآن سرمایه گذار تایرسازی مشخص شده است و بزودی احداث یک کارخانه 50 هزار تنی که 25 هزار تن تایر سبک تولید کند و 25 هزار تن تایر سنگین با پیش بینی سرمایه گذاری حدود 600 میلیارد تومان عملیاتی خواهد شد.وپیش بینی می شود بیش از 2 هزار نفر اشتغالزایی به همراه داشته باشد.

سخت به دنبال تعیین تکلیف پارسیلون هستیم

رییس سازمان صنعت معدن وتجارت:تعیین تکلیف پارسیلون درکمترازسه ماه

ولدی درادامه به شرکت بحران زده پارسیلون اشاره نمود وگفت : برای رفع مشکلات موجود واحد های صنعتی درطی سه ماه گذشته هر ماه یکی از معاونین وزیر را دعوت کردیم و به استان آمدند و در هرگرفتاری که داشتیم با ایشان صحبت و مشورت و رفع و رجوع کارهایمان را جزء دستور کارمان قرار دادیم و پارسیلون هم یکی از این موارد بوده است وسخت به دنبال تعیین تکلف پارسیلون هستیم و می خواهیم پارسیلون را حل و فصل کنیم ودیگر آن گرفتاری های را  که همه ما به عنوان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان ، استانداری به عنوان دستگاه ارشد ،شما به عنوان اصحاب رسانه و مردم شریف تعیین تکلیف شویم ، این را قطعا کمتر از 3 ماه تعیین تکلیفش خواهیم کرد.

رییس سازمان صنعت معدن و تجارت لرستان به  احداث کارخانه فولاد ازنا که به آثارباستانی تبدیل شده اشاره نمود وگفت: مجوز احداث این کارخانه از 12 سال پیش صادر شده وتاکنون بین 60 تا 70 درصد پیشرفت فیزیکی داردکه به تازگی بااختصاص یکهزار میلیارد ریال سرمایه فاز نخست این کارخانه توسط بانک عامل و سرمایه گذار تصویب شده است.

وی اظهار داشت: نتیجه سرمایه گذاری و صرف اعتبار در این طرح تاکنون خروجی نداشته که این امر موجب نارضایتی مردم و مسئولین شده است.

ولدی تصریح کرد: مصوبه تامین اعتبار این طرح 185 میلیون دلار و 300 میلیارد ریال بوده که تاکنون 160 تا 170 میلیون دلار و 126 میلیارد ریال توسط بانک پرداخت شده است.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 3.8409713109334
Query time: 3.039775689443