X
دوشنبه, ۱۶ شهریور ۱۳۹۴ ۱۱:۰۶ ۵۴۸
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   شهرستانها   بین الملل   وزارتخانه  
 معدن   تجارت   آموزش و پژوهش   استان  
 صنعت   شهرکهای صنعتی   مصاحبه   صنعت معدن و تجارت در رسانه ها  
 طبقه بندی نشده  
چچ
بخشنامه جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت برای مقابله با عرضه پوشاک قاچاق

بخشنامه جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت برای مقابله با عرضه پوشاک قاچاق

وزارت صنعت، معدن و تجارت طی بخشنامه ای ضوابط لازم در خصوص عرضه محصولات وارداتی پوشاک را به کلیه اتحادیه های صنفی عرضه کننده پوشاک در سراسرکشور ابلاغ کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت،معدن وتجارت استان لرستان به نقل از شبکه اطلاع رسانی وزارت این بخشنامه به استناد ماده (13) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در جهت حمایت از تولید داخل و جلوگیری از عرضه پوشاک قاچاق در سراسر کشور توسط معاونت امور اقتصادی و بازرگانی ابلاغ و به اجرا درخواهد آمد و اتاق اصناف استانها ضمن اطلاع رسانی ، نسبت به برنامه ریزی و انجام اقدامات اجرایی لازم از جمله اتحادیه ها و واحدهای صنفی عرضه کننده پوشاک به رعایت و اجرای موارد این بخشنامه باید اقدام کنند.
براساس این بخشنامه، عرضه پوشاک وارداتی(واردات رسمی) در بازار مصرف از جمله واحدهای صنفی و تجاری نیاز به الصاق برچسب شناسه کالا (کد GS1) خواهند داشت.
مهلت اتمام کالاهای وارداتی بدون برچسب شناسه کالا (کد GS1) در سطح عرضه، از تاریخ ابلاغ این بخشنامه حداکثر 6 ماه تعیین شده و فروشندگان موظفند برای اینگونه پوشاک فاکتورهایی ارایه دهند که مربوط به خرید کالا و دارای اطلاعات مربوط به شرکت توزیع کننده و یا واحد عمده فروش است.
بخشنامه مزبور حاکیست؛ تمام عرضه کنندگان پوشاک باید از پروانه کسب معتبر در رسته توزیع پوشاک برخوردار باشند، ضمن آنکه کلیه عرضه کنندگان رسمی پوشاک با برند خارجی ملزم به أخذ مجوز نمایندگی، طی زمان تعیین شده (27 شهریور امسال) در بخشنامه قبلی این معاونت از مرکز امور اصناف هستند.
عرضه پوشاک وارداتی با نام و نشان و برند خارجی بعد از پایان مهلت تعیین شده در نمایندگی ها و یا واحدهای صنفی بدون مجوز، ممنوع خواهد بود.
همچنین براساس بخشنامه مزبور، نگهداری هر نوع پوشاک وارداتی بدون رعایت الزامات این بخشنامه در محل واحد صنفی و یا سایر انبارها ممنوع است و به موجب بند (ذ) ماده (2) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قاچاق محسوب و منجر به اعمال قانون خواهد شد.
علاوه براین اتحادیه های پوشاک سرتاسر کشور باید ضمن اطلاع رسانی و آموزش لازم به اعضای صنفی خود، زمینه اجرای این بخشنامه را تسهیل کنند.
ضمن اینکه اتحادیه ها موظفند علاوه بر شناسایی و معرفی واحدهای صنفی بدون پروانه، با هماهنگی اتاق اصناف و پلیس نظارت بر اماکن عمومی، جهت اعمال ماده (27) قانون نظام صنفی اقدام کنند و گزارش اقدامات به صورت مستمر به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و دبیرخانه کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر گردش کالا در سطح عرضه ارسال شود.
اتاق های اصناف سراسر کشور نیز باید در اجرای این بخشنامه نظارت کافی بر عملکرد اتحادیه های مرتبط را داشته باشند.
همچنین اتحادیه ها و اتاق های اصناف کشور چنانچه در اجرای بهتر این بخشنامه طرح و یا نظراتی داشته باشند، می توانند به منظور رسیدگی، به سایت مرکز امور اصناف با آدرس www.iranianasnaf.ir منعکس نمایند.
مسئولیت اجرای دقیق این بخشنامه به عهده اتحادیه های صنفی مربوطه است و سازمانهای صنعت، معدن و تجارت استان ها بایستی ضمن اطلاع رسانی مناسب درخصوص این بخشنامه، در صورت هرگونه شکایت مردمی از طریق تلفن گویا 124 درخصوص تخلف واحدهای صنفی از طریق اتحادیه ذیربط به موضوع رسیدگی کنند.
زمان اجرای این بخشنامه از اول آبا ن ماه سال 1394 تعیین شده است.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 9.2535373369853
Query time: 8.5303963025411